دوره آموزشی تصمیم گیری چندمعیاره

گروه زیادی عقیده دارند که تصمیم عبارت است از نتیجه و یا پایان یک فرآیند است. فرآیندی که داده‌ها و اطلاعات موجود در مورد موضوعی را به جریان تجزیه و تحلیل انداخته،از ترکیب آن ها به استراتژی های مورد نظر و بهترین راه حل می‌رسد.

تصمیم‌گیری شامل بیان درست اهداف، تعیین راه‌حل‌های مختلف و ممکن، ارزیابی امکان‌پذیری آنان، ارزیابی عواقب و نتایج ناشی از اجرای هر یک از راه‌حل‌ها و بالاخره انتخاب و اجرای آن می‌باشد. هربرت سايمون تصميم گيري را با مديريت يكي مي داند. نيومن نيز كيفيت مديريت را تابع كيفيت تصميم مي داند. بنابراين از ديدگاه اين صاحبنظران اساس مديريت سازمان تصميم گيري است. به عنوان مثال يك كارخانه توليدي را در نظر بگيريد كه يك كالا با كيفيت عالي و كمترين هزينه ممكنه توليد مي كند، اما اصولا توليد اين كالا با توجه به اهداف كارخانه بهترين انتخاب به حساب نمي آيد يا آنكه تقاضا در بازار براي اين كالا ناچيز مي باشد به عبارتي تصميم متخذه در اصل نامناسب بوده در حاليكه اجراي آن به بهترين صورت ممكنه و با كمترين هزينه انجام پذيرفته است. در علم مديريت توجه اساسي به اخذ تصميم صحيح با توجه به روابط بين هدفهاي مطلوب و امكانات موجود در سازمان مي باشد و از نظر آن وظيفه اصلي مدير تصميم گيري به روش علمي مي باشد.

و در نهايت تصميم گيري را مي توان طريقه عمل و يا حركت در مسير خاصي تعريف كرد كه با تامل و به صورت آگاهانه از بين روش هاي مختلف براي نيل به يك هدف مطلوب انتخاب شده است. بنابراين تصميم گيري مستلزم انتخاب راهي از ميان راه هاست. شناسائي راه هاي ممكن و انتخاب يكي از آن ها به اطلاعات نياز دارد. اطلاعات هميشه به ميزان مورد نياز در دسترس نيست و مديريت ناگزير به تصميم گيري با اطلاعات كمتر است.

برای تصمیم گیری صحیح و منطقی به ابزارهایی نیاز است، مهمترین آن ها عبارتند از:

1-اطلاعات اولیه صحیح

2-روش تصمیم گیری صحیح

نکته قابل توجه آنکه غالب مدیران با اطلاعات نادقیقی که در دسترس دارند تصمیم گیری می‌نمایند و یا تصمیمات گرفته شده در پارلمان‌ها عموماً بر اساس اطلاعات غیر کمی هستند. بدیهی است روشی که بتواند مدیر را یاری کند تا با در نظر گرفتن تمام مسائل کیفی یک تصمیم منطقی ارائه نماید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر این روش بتواند نظرات افراد خبره را کنار هم بگذار و نظر کل گروه را بیان نماید نتیجه حاصل دقیق تر و کاراتر خواهد بود. به دلیل آنکه افراد متخصص، در تصمیم دخیل هستند و از طرفی احساس می‌کنند که نظرات آن ها منتهی به این تصمیم شده است. در نتیجه حین اجراء نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا طرح با موفقیت به انجام برسد که این موضوع نیز حائز اهمیت است و روشی که بتواند تصمیم گیری گروهی بنماید از جایگاه خوبی برخوردار خواهد بود.

از سویی دیگر ریشه یابی دلایل موفقیت و عدم موفقیت سازمان به تصمیمات اتخاذ شده در سازمان منتهی می‌شود. بدین نحو که تصمیمات به موقع و متناسب با شرایط داخلی و خارجی سازمان باعث موفقیت و تداوم حیات سازمان و بر عکس تصمیمات اشتباه باعث به هدر رفتن منابع و امکانات، عدم موفقیت سازمان و در بدترین حالت باعث نابودی سازمان می‌شود. از این روست که "فیومن" کیفیت مدیر را تابع کیفیت تصمیم گیری می‌داند و مدعی است که تصمیم گیری به تنهایی، مهم ترین وظیفه مدیر است.زیرا کیفیت طرح و برنامه اثر بخشی و کار اموری استراتژی‌ها و کیفیت نتایجی که از اعمال آن ها بدست می‌آید، همگی تابع کیفیت تصمیماتی است که مدیر انتخاب می‌کند.

 

مهمترين ركن توسعه در ابعاد فردي، سازمانى و اجتماعي، آموزش است كه سازندگى و بهبود و تعالى انسان را به همراه دارد. اداره ى امور سازماني، يكى از پيچيده ترين وظايف در سازمان هاى نظامى آموزش است. نتيجه ى آموزش، ارتقاء سطح بينش بصيرت، معرفت و شناخت نيروى انسانى در سازمان، براى اجراى وظائف محوله و در نهايت نيل به هدف هاى سازمانى با كارايى و ثمر بخشى بالاتر خواهد بود. آموزش همواره وسيله اى مطمئن براى بهبود كيفيت عملكرد و حل مشكلات سازمان است و فقدان آن يكى از مسائل اساسى و حاد هر سازمانى است.

در دنیای پیچیده امروزه متناسب با تغییرات زیادی که اتفاق می افتد، کارکنان سازمان ها و شرکت ها باید دانش و مهارت های لازم را آموزش ببینند و به روز باشند. زیرا در این صورت است که سازمان ها می توانند به خوبی در جهت رسیدن به اهدافشان حرکت کنند. آموزش کارکنان آن ها را با تغییرات و محیط پویای سازمان منطبق می کند. افراد ماهرتر و آموزش دیده تر در افزایش کارآیی و بهره وری سازمانی نقش مهم تر و موثرتری دارند.

بنا بر درخواست‌های مکرر دانشجویان و محققان، دوره‌های آموزشی آریا مدیر با هدف ارتقای سطح علمی پژوهشگران، توسط اساتید با تجربه دانشگاهی برگزار می‌گردد. این دوره‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

تحلیل داده‌های آماری با نرم افزارهای SPSS , LISREL , AMOS

دوره‌های تصمیم گیری چند معیاره شامل AHP, ANP. TOPSIS. VIKOR, DEMATEL

دوره‌های سیستم مدیریت کیفیت ISO9001-2008

مدیریت پروژه با نرم افزار MS PROJECT 2010 

  • تهران
  • 09350579640-09124635768
  • 01152218786
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فعالیت های اخیر

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top