مدیریت دولتی

مدیریت از نظر لغوی یعنی اداره کردن و مدیر اسم فاعل از مصدر اداره به معنای اداره کننده است. اداره از از ماده دور گرفته شده است دوران به معنای گردیدن است. پس مدیر یعنی اداره کننده و مدیریت به معنای گرداندن یک سازمان در جهت اهداف خاص خودش می باشد. (اختری، ۱۳۶۶)
مدیریت فرایند اجتماعی، برنامه ریزی، سازماندهی، کارگزینی، هدایت و هماهنگی، کنترل در راستای تعیین و فائق شدن به اهداف سازمانی در یک محیط پویاست. (R.D agarwal, 1988) مدیریت یعنی تصمیم گیری واین وظیفه مهم ترین و اصلی ترین نقش مدیریت است. (الوانی، ۱۳۶۷)
مدیریت عبارت است از: فرآیندی برای حل مسائل مربوط به تامین اهداف سازمانی به نحو مطلوب از طریق استفاده موثر و کارآمد از منابع کمیاب در یک محیط در حال تغییر. (ایران نژادپاریزی، ۱۳۷۹)
به عقیده «فیلیپ هوسنو»: مدیریت عمومی عبارت است از مجموعه روش های عقلانی که در خدمت تصمصم گیرندگان امور عمومی قرار می گیرد. او در دنباله چنین می افزاید که در یک تعریف، مساله کاربست روش های نوین مدیریت در بخش عمومی وجود دارد. نوسازی مدیریت عمومی، شامل استفاده از ابزار هائی است که به یاری پدیده هائی همچون تصمیم گیری، اطلاع رسانی برخی امور یا جریان های دیوانی حتی توسل به تبلیغات برای برقراری ارتباط با مردم می آید.
مدیریت دولتی دارای یک پیشینه طولانی است که به موازات مفاهیم تمدن و دولت ظهور یافته است. گلادن خاطر نشان می کند که از زمان پیدایش دولت ها همواره نوعی اداره وجو داشته است. بنیان گذار یا رهبر، ابتدا انتقال یک جامعه را ممکن می سازد و سازمان دهنده یا رئیس آن را دوام می بخشد. اداره امور یا مدیریت امور، هر فعالیت اجتماعی، عامل میانی و واسطه است، خیلی به نظر نمی آید ولی عامل اصلی بقای جامعه است. در این بخش برآنیم تا با ارائه مجموعه ایی طبقه بندی شده، مباحث مدیریت دولتی را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم.

مدیریت دولتی
مدیریت راهبرد و چشم انداز
مدیریت مالی و اقتصادی
مدیریت و تفکر سیستمی
مدیریت بودجه
مدیریت شهری
مدیریت تعاونی
دانلود پرسشنامه های استاندارد
دانلود فصل دوم پایان نامه
دانلود پاورپوینت مدیریت
دانلود مقاله بیس مدیریت


منابع

1. اختری، عباسعلی (۱۳۶۵) مدیریت علمی مکتبی از دیدگاه اسلام. (تهران، سازمان تبلیغات اسلامی)
2. ایران نژادپاریزی، مهدی و ساسان گهر، پرویز (۱۳۷۹) سازمان ومدیریت از تئوری تا عمل. (تهران، بانک مرکزی چاپ چهارم)
3. الوانی، مهدی (۱۳۶۷) مدیریت عمومی. (تهران، نشر نی)
R.D agarwal,1988. or organization and management, by, macaraw- HIV co .4

  • تهران
  • 09350579640-09124635768
  • 01152218786
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top