مدیریت تکنولوژی و نوآوری

به واسطه رشد سریع در تئوری ها و شیوه هاي مدیریت از قرن 19 تا به امروز، حوزه هاي خاصی ازمطالعات مدیریت در طی 30 سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است، که مدیریت تکنولوژي یکی از آن ها می باشد. مدیریت تکنولوژي یعنی توانایی ایجاد درکی متقابل میان تجارت و تکنولوژي، شناخت محدودیت هاي فرآیند برنامه ریزي استراتژیک و به کارگیري تکنولوژي به عنوان بخشی از فرایند برنامه ریزي استراتژیک شرکت". "بنابر این مدیریت تکنولوژي را می توان به عنوان بخشی از مدیریت استراتژیک در نظر گرفت. "مدیریت تکنولوژي، در واقع مدیریت سیستمی است که خلق، کسب و به کارگیري تکنولوژي را ممکن می سازد و شامل مسئولیتی است که این فعالیت ها را در راستاي خدمت به بشر و برآورده ساختن نیازهاي مشتري قرار می دهد .تحقیق، اختراع و توسعه، اساسی ترین مؤلفه هاي خلق تکنولوژي و وقوع پیشرفت هاي تکنولوژیک هستند اما در مسیر تولید ثروت، مؤلفه مهم تري نیز وجود دارد که همان به کارگیري یا تجاري سازي تکنولوژي است .به بیان دیگر، مزایاي تکنولوژي هنگامی تحقق می یابند که نتیجه آن به دست مشتري برسد. مشتري می تواند فرد، شرکت یا یک نهاد دولتی همچون سازمان هاي دفاعی باشد. مدیریت فرآیند ایجاد تکنولوژی و یا انتقال فناوری از مرحله انتخاب تا کسب آن را مدیریت فناوری می گویند. همچنین مدیریت تکنولوژی حوزه‌ای از دانش است که با تعیین و اجرای سیاست‌های لازم برای توسعه و به‌کارگیری فناوری و طبیعت سروکار دارد و هدف آن، ترغیب نوآوری، ایجاد رشد اقتصادی و رواج کاربرد مسوولانه‌ی فناوری برای رفاه بشر است. مدیریت تکنولوژی، تخصصی میان رشته‌ای است که علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و دانش و روش‌های مدیریت را یکپارچه می‌کند و بر تکنولوژی به عنوان عامل خلق ثروت توجه می‌شود.
مدیریت تکنولوژی (فناوری) در سطح منطقه ای بیشتر بر نقش سیاست ‌های عمومی در پیشبرد علم و فناوری متمرکز است و تأثیرات کلی فناوری بر جامعه ـ و به‌ویژه نقش آن در توسعه‌ی اقتصادی پایدار، را مورد بحث قرار می‌دهد.
مدیریت فناوری یک حلقه‌ی ارتباطی بین رشته‌های علوم، مهندسی و مدیریت ایجاد می‌کند.

رشته مدیریت تکنولوژی برای اولین بار در سال 1981 توسط انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) در مقطع کارشناسی ارشد ارائه شد. از آن موقع تاکنون ده‌ها دانشگاه اقدام به ایجاد دوره‌های آموزشی متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی، شامل دوره‌های کوتاه‌مدت چندروزه تا دوره‌های دکترای تخصصی نموده‌اند و در حال حاضر صدها تشکل ملی و بین‌المللی اعم از انجمن‌های تخصصی، مؤسسات آموزشی، شرکت‌های مشاوره‌ای و مانند آن ها در بخش مدیریت تکنولوژی، در کشورهای مختلف فعال می‌باشند.
هدف اصلی مدیریت تکنولوژی آن است که با شناخت صحیح ماهیت تحولات فنی، بالاخص در بخش تکنولوژی‌های پیشرفته تلاش نماید تحولات فوق را آنچنان ساماندهی نماید که نه تنها شرکت‌ها و بنگاه‌های مختلف بتوانند با اطمینان به تکنولوژی‌های خود اتکا نمایند، بلکه با فرصت‌طلبی، زمینه موفقیت آن ها را در عرصه رقابت جهانی نیز فراهم نماید.
مدیریت تکنولوژی سعی دارد با تمرکز بر روی "تکنولوژی" و فرایندهایی همچون تحقیق و توسعه، نوآوری، انتقال تکنولوژی و همکاری تکنولوژی، نحوه به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید و تعمیق تکنولوژی‌های موجود را در بنگاه‌های مختلف تولیدی و خدماتی، تعیین و مدیریت نماید. مهم ترین مباحث اصلی رشته مدیریت تکنولوژی که در زیر نام بروه شده، به‌خوبی نشانگر وجوه تمایز این رشته از سایر رشته‌های تخصصی است؛
-مدیریت نوآوری و تغییرات تکنولوژیک
-مدیریت واحدهای تحقیق و توسعه
-روش‌های ارزیابی تکنولوژی
-روش‌های انتقال تکنولوژی
-برنامه‌ریزی استراتژیک تکنولوژی
روش های حل مساله
انتقال فناوری
نقشه راه فناوری
مدیریت نوآوری
نوآوری در فناوری
دانلود پرسشنامه های استاندارد
دانلود فصل دوم پایان نامه
دانلود پاورپوینت مدیریت
دانلود مقاله بیس تکنولوژی

دانلود مقاله بیس تکنولوژی


منابع

Edler, J., Meyer-Krahmer, F., and Reger, G. (2002). Changes in the strategic management of technology: results of a global benchmarking study. R&D Management 32: 149-164.
Kurokawa, S., Pelc, K. I., and Fujisue, K. (2005). Strategic management of technology in Japanese firms: literature review. International Journal of Technology Managemet 30 (3/4): 223-247.
Wang, H., and Hong, Y. (2009). China: technology development and management in the context of economic reform and opening. Journal of Technology Management in China 4 (1): 4-25.
Khalil, T. M. (2000). Management of Technology: The Key to Competitiveness and Wealth Creation. New York: Irwin Mcgraw-Hill

  • تهران
  • 09350579640-09124635768
  • 01152218786
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top