مدیریت اطلاعات

مديريت اطلاعات به اين معنا دامن مي‌زند كه هر نوع اطلاعاتي ــ نه فقط اطلاعات مديريتي ــ نيازمند مديريت دقيق است. اصرار برخي به انجام برنامه‌ ريزي رسمي در اين مورد، موجب رواج اصطلاحاتي نظير سياست اطلاع‌ رساني، سياست اطلاع‌ رساني سازماني، و برنامه‌ريزي نظام‌هاي اطلاعاتي شده است. هم‌اكنون، اطلاعات نه تنها سرمايه، بلكه سلاحي رقابتي و استراتژيك قلمداد مي‌شود . براي رساندن رويكرد جامع در مديريت اطلاعات سازماني از اصطلاحات "معماري اطلاعات" و "مهندسي اطلاعات" نيز استفاده مي‌كنند. اين دو اصطلاح با مديريت پايگاه اطلاعاتي قدري هم پوشاني دارند. معماري اطلاعات به مدل‌دهي اطلاعات سازماني، و مهندسي اطلاعات به فنون بهره‌گيري از آن مدل اشاره مي‌كند .
مدیریت اطلاعات به انگلیسی (Information management) یا IM، شامل مدیریت و جمع‌آوری اطلاعات از یک یا چند منبع و ارائه آن اطلاعات به یک یا چند مخاطب است. مدیریت به معنی سازماندهی و کنترل ساختار، ترکیب و پردازش و ارائه اطلاعات است. در طول سال ۱۹۷۰ مدیریت اطلاعات تا حد زیادی محدود به تصویر، تعمیر و نگهداری از فایل‌ها و مدیریت چرخه عمر فایل‌های مبتنی بر کاغذ، رسانه‌ها و سوابق بود. با گسترش فناوری اطلاعات در سال ۱۹۷۰، کار مدیریت اطلاعات افق جدیدی یافت و شروع به فعالیت در زمینهٔ تعمیر و نگهداری داده‌ها نمود. چنانچه ذخیره‌سازی اطلاعات معطوف گشت به وسایل الکترونیکی، مدیریت اطلاعات سخت و سخت تر شد. در اواخر سال ۱۹۹۰ زمانی که اطلاعات به طور منظم در سراسر شبکه‌های کامپیوتری و همچنین توسط دیگر وسایل الکترونیکی منتشر شد، مدیران شبکه، به یک معنا، مدیران اطلاعات شدند. آن دسته از افراد خود را با وظایف به طور فزاینده پیچیدهٔ سخت‌ افزاری و نرم‌افزاری مواجه می‌دیدند. با آخرین ابزارهای موجود، مدیریت اطلاعات به یک منبع قدرتمند و پر هزینه برای بسیاری از سازمان‌ها تبدیل شده‌ است. مدیریت اطلاعات، بعنوان توانایی کل سازمان در مورد ایجاد، حفظ، بازیابی و قابل دسترس ساختن فوری اطلاعات درست، در مکان درست، درسازمان درست، در دست افراد شایسته با کمترین هزینه، در بهترین رسانه‌ها، برای بکارگیری درتصمیم گیری توصیف شده‌است. "بست" درسال ۱۹۸۸، به همان سبک، مدیریت اطلاعات را بعنوان "هماهنگی اقتصادی، مؤثر و کارای تولید، کنترل، ذخیره‌سازی و بازیابی و انتشار اطلاعات ازمنابع بیرونی و درونی به منظورتوسعه عملکردسازمانی" توصیف می‌کند. این توصیف در دور نما، محدود می باشد به طوری که آن مواظب مدیریت ویژگی های خود اطلاعات (محتوا، مالکیت، عرضه، برابری) نبوده و توجهی به ابراز ذخیره، تجهیزات بررسی کننده آن و سیستم بکار گیرنده آن ندارد.
بنابراین به طورخلاصه مساله کلیدی درگیر در مدیریت اطلاعات، مدیریت نمودن (اداره نمودن) اطلاعات دریک سازمانی می باشد که تکنولوژی اطلاعات مدرن را بکار می برد. مفهوم سیستم های اطلاعات رشد سریع تکنولوژی کامپیوتر، اشتیاق انسان را برای بدست آوردن کمک کامپیوتر در حل مسائل پیچیده و پیچیده تر، توسعه می‌بخشد. مشکلاتی که صرفاً در قلمرو فعالیت های مو شکافانه و باطنی انسان مخصوصاً درسازمان ها، در چند سال گذشته، در نظر گرفته شد.
سیستم های اطلاعات، خواسته همیشه بزرگ ترین سازمان های در حال رشد و پویا می‌باشد. نیاز برای بدست آوردن دسترسی مناسب، سریع، اقتصادی (مقرون به صرفه) تدبیر روش هایی جهت ایجاد مدیریت و بکارگیری پایگاه های اطلاعاتی در سازمان ها را ضروری می‌سازد اطلاعات مدیریت و سیستم های اطلاعات، به خصوص آن هایی که مربوط به فرایندهای تصمیم گیری مؤثر در سازمان می باشد یعنی به عنوان منابع سازمانی با ارزش در نظر گرفته می‌شود. به زبان ساده بیان کنیم، یک سیستم اطلاعات سیستمی است برای پذیرش داده اطلاعات به عنوان یک ماده خام و از طریق یک یا بیشتر فرایند تبدیل، تولید اطلاعات به عنوان یک محصول می‌باشد و شامل عناصر عملکردی متعاقبی می باشد که مربوط به سازمان و محیط های آن است: دریافت (درک): ورود اولیه اطلاعات، خواه به دست آمده یا تولید شده در یک سازمان. ثبت: کسب فیزیکی اطلاعات بررسی (جریان): انتقال با توجه به نیازهای خاص سازمان. انتقال: جریانی که در یک سیستم اطلاعات اتفاق می‌افتد. ذخیره: پیش بینی برخی استفاده مورد نظر در آینده. بازیابی: جستجوی اطلاعات ثبت شده. ارائه: گزارش، ارتباط و …. به طور خلاصه، مدیریت اطلاعات مستلزم سازماندهی، بازیابی، کسب، تأمین امنیت و حفظ اطلاعات است. مدیریت اطلاعات اشتراک و ارتباط نزدیکی با مدیریت داده‌ها دارد.

استراتژی فناوری اطلاعات
انتخاب نرم افزار
تحول فناوری اطلاعات
استانداردهای فناوری اطلاعات
مدیریت دانش
حاکمیت فناوری اطلاعات
زیرساخت فناوری اطلاعات
امنیت اطلاعات
پیاده ساژی ماژول های برنامه ریزی منابع سازمان
دانلود پرسشنامه های استاندارد
دانلود فصل دوم پایان نامه
دانلود پاورپوینت مدیریت
دانلود مقاله بیس مدیریت

دانلود مقاله بیس فناوری اطلاعات


منابع

Wikipedia contributors, "Information management," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Information_management&oldid=499568601

  • تهران
  • 09350579640-09124635768
  • 01152218786
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top