مديريت استراتژيك

مديريت استراتژيك چارچوبي جامع، مشاركتي و مبتنی بر تكامل و يادگيري است كه با برنامه ريزي صحيح و يكپارچه تمامي سازمان را مديريت و هدايت مي‌كند.
«سازمان براي رشد وتوسعه خود و هماهنگ شدن با تغييرات و تحولات محيطي، نيازمند فرايندي طولاني از فعاليت هايي است كه برنامه‌ريزي استراتژيك تنها بخشي از آن است. اين سلسله فرايندي را مديريت استراتژيك مي‌نامند. اين نوع از مديريت، برنامه ريزي استراتژيك و تفكر استراتژيك را در فعاليت هاي جاري سازمان بكار مي‌گيرد و تفكر استراتژيك را هسته و جوهر فعاليت‌هاي سازمان قرار مي‌دهد». (بیتنر، 2012)
براي مديريت استراتژيك تعاريف متعددي ارائه شده است: ديويد مديريت استراتژيك را اين گونه تعريف مي‌كند «مديريت استراتژيك عبارتست از هنر و علم تدوين، اجرا و ارزيابي تصميمات وظيفه چندگانه كه سازمان را قادر مي‌سازد تا به هدف هاي بلند مدت خود دست يابد». (وارگا، 2011)
تامپسون و مارتين در كتاب خود مديريت استراتژيك را فرايندي مي‌دانند كه سازمان ها طي آن اهداف خود را معين مي‌كنند. درطي اين فرايند، سازمان‌ها پس از تعيين اهداف، براي چگونگي رسيدن به آن ها برنامه‌ريزي و نتايج فرايند را ارزيابي مي‌كنند. (تامسون و مارتين، 2005)
اما آنچه كه غالب پژوهشگران در تعاريف خود بر آن تاكيد دارند و زمينه اين پژوهش بر آن استوار مي‌باشد، اين است كه فرايند مديريت استراتژيك شامل سه مرحله اصلي است: تدوين استراتژي، اجراي استراتژي و ارزيابي استراتژي (ديويد، 1386؛ هريسون وجان، 1382؛ تامسون ومارتین 2005؛ هانگر وويلن، 1381).
مقصود از تدوين استراتژي اين است كه چشم انداز و ماموريت شركت تعيين شود، تهديدها و فرصت هاي محيط و نقاط قوت و ضعف سازمان، شناسايي و اهداف بلند مدت و كوتاه مدت مشخص گردند و بالاخره استراتژي شركت براي رسيدن به آن اهداف انتخاب مي‌شود. (واکر، 2011) در حقيقت در تدوين استراتژي، طرح‌هاي بلند مدت براي مديريت موثر فرصت‌ها و تهديد‌هاي محيطي، با توجه به نقاط ضعف وقدرت شركت، طراحي مي‌شوند.
اجراي استراتژي به چگونگي پياده سازي استراتژي‌هاي سازمان و تخصيص منابع براي اجراي اهداف تدوين شده مي‌پردازد. در فرايند اجراي استراتژي، استراتژي‌ها و سياست ها در تمام مراحل تهيه برنامه‌ها، بودجه‌ها و رويه‌ها مورد توجه قرار مي‌گيرند و اعمال مي‌شوند. در نهايت بايستي جهت اطمينان از انجام صحيح مراحل پيشين، انجام اقدامات اصلاحي و همچنين ارزيابي عملكرد سازمان در چارچوب مذكور، گام ارزيابي استراتژي، برداشته شود. (ديويد، 1390)

ظهر گرایش به برنامه ریزی استراتژیک
استراتژی در سازمان
تدوین استراتژی
اجرای استراتژی
ارزیابی و کنترل استراتژی

در این بخش برآنیم تا با ارائه مجموعه ایی طبقه بندی شده، مباحث مدیریت استراتژیک را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم:

ماتریس سوات SWOT
استراتژی رشد
استراتژی های کسب و کار
استراتژی وظیفه ای
استراتژی بنگاه مادر
استراتژی در شرایط عدم قطعیت
کاهش استراتژیک هزینه ای
مدیریت تحول
برنامه ریزی عملیاتی
دانلود پرسشنامه های استاندارد
دانلود فصل دوم پایان نامه
دانلود پاورپوینت مدیریت
دانلود مقاله بیس مدیریت

دانلود مقاله بیس مدیریت استراتژیک


منابع

دیوید، فرد آر، 1390 مدیریت استراتژیک، (ترجمه علی پارسائیان و سید محمد اعرابی)، تهران، دفتر پژوهش های فرهنگی .
Bitner, M. (2012). Services marketing: perspectives on service excellence. Journal of Retailing, Vol. , No. , 36-87
Varga, S. l. Lusch, RF,"the Four Service Marketing Myths- Remnants of a Goods- Based Manufacturing Model, Journal of Service Research, Vol. 6, PP. 324-335, 2011

  • تهران
  • 09350579640-09124635768
  • 01152218786
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top